Domnul este aproape GBV
Cel care seamănă sămânța bună este Fiul Omului; și ogorul este lumea; și sămânța bună, aceștia sunt fiii Împărăției.
Matei 13.37,38
Ce este „sămânța bună“? Domnul Isus explică astfel: „Sămânța bună, aceștia sunt fiii Împărăției“. În parabola despre semănător (pe care Domnul, ieșind din casă, a spus‑o mulțimii), sămânța este o imagine a Cuvântului lui Dumnezeu. Aici, în explicația parabolei (pe care Domnul, intrând în casă, a dat‑o ucenicilor), sămânța este o imagine a acelora care au primit Cuvântul. Fiecare sămânță aduce rodul ei. Sămânța bună sunt oamenii credincioși, care fac parte din rodul adevăratului bob de grâu, care a murit pentru ei, ca ei să trăiască (Ioan 12.24). Deci pe aceștia îi aduce Domnul în ogorul Lui. Fiii Împărăției Îi aparțin Lui și El îi trimite în lume.
Răspândirea seminței bune este lucrarea marelui Stăpân. Dacă El Și‑ar ține în coșul Său sămânța prețioasă, nu ar fi creștere, nu ar fi recoltă. El folosește diverse căi pentru a‑i împrăștia pe fiii Împărăției pe tot ogorul. În acest scop, El a folosit, de exemplu, persecuția care a avut loc cu ocazia morții lui Ștefan: „Și toți în afară de apostoli au fost împrăștiați prin ținuturile Iudeii și ale Samariei. Deci cei împrăștiați străbăteau ținuturile, vestind Cuvântul“ (Fapte 8.1‑4). Lucrarea lui Satan de a împiedica răspândirea mărturiei a devenit exact contrariul în mâinile Domnului.
Putem învăța și noi ceva de aici? Domnul permite câteodată situații în viața noastră care ne pun la încercare, care ne cauzează probleme și pe care noi le‑am pune în seama împotrivitorului. Dar, dacă vom folosi corect aceste situații, ele vor putea deveni pentru alții o binecuvântare. Tocmai pentru aceasta, Semănătorul i‑a adus pe fiii Împărăției în ogorul Său. Ogorul însă este lumea.
Ogorul nu este Adunarea sau Biserica lui Dumnezeu. Parabola aceasta nu are nimic de‑a face cu principiile Adunării. Dorim să avertizăm cu toată seriozitatea cu privire la astfel de confuzii. Desigur, în prezent, Împărăția cerurilor a luat forme și trăsături eclesiastice. Dar principiile după care lucrează Dumnezeu în Împărăția cerurilor sunt altele decât cele din Adunarea Sa, pe care El dorește să le respectăm.
C. Briem