Domnul este aproape GBV

Cu adevărat, mare este taina evlaviei: „Dumnezeu S‑a arătat în carne, a fost îndreptățit în Duh, a fost văzut de îngeri, a fost predicat între națiuni, a fost crezut în lume, a fost primit sus în glorie“.

1 Timotei 3.16

Aceasta este cu adevărat o taină mare, pe care mintea omenească n‑o poate înțelege. De asemenea, nu putem înțelege măreția ființei lui Dumnezeu. Care făptură L‑ar putea înțelege deplin pe Cel care este atotputernic, atotștiutor și omniprezent, pe Cel care este infinit și etern? Cu toții suntem neputincioși, ignoranți și limitați și nu putem înțelege pe deplin ce înseamnă eternitatea.

Oamenii argumentează în mod greșit că doar Biblia vorbește despre aceste atribute mărețe ale lui Dumnezeu, fiindcă El nu poate fi văzut. Însă întreaga creație dă mărturie despre puterea Lui eternă și despre divinitatea Lui: „De la creația lumii, lucrurile Sale nevăzute se văd, fiind înțelese de minte prin lucrurile făcute, la fel și eterna Sa putere și divinitate – încât ei să fie fără scuză“ (Romani 1.20). În mod necesar, Creatorul trebuie să fie mai mare decât creația Sa. Acest fapt măreț, că un astfel de Dumnezeu Se întrupează și devine Om, este ceva ce depășește orice imaginație omenească. Așa ceva sună incredibil și, din cauza aceasta, mulți resping o astfel de posibilitate. Dar, dacă stăm să ne gândim bine, este oare greu de crezut cum s‑a putut ca un Dumnezeu atât de mare, având o asemenea putere și înțelepciune, să Se facă cunoscut devenind Om adevărat, în timp ce Își menține întreaga glorie a divinității Sale?

Minunata Lui manifestare în trup este o mărturie atât despre măreția gloriei Sale, cât și despre dragostea și bunătatea Sa față de oameni. Chiar dacă nu vom înțelege niciodată totul despre această revelare uimitoare a lui Dumnezeu în Persoana Domnului Isus, noi putem să ne închinăm Lui și să‑L lăudăm din toată inima. „Pentru că din El și prin El și pentru El sunt toate lucrurile. A Lui fie gloria pentru totdeauna! Amin“ (Romani 11.36).

L. M. Grant