Sămânța bună
„Și l‑a dus la Isus“
L‑a găsit întâi pe fratele său, Simon, și i‑a zis: „Noi L‑am găsit pe Mesia“ (care, tradus, înseamnă: Hristos). Și l‑a dus la Isus.
Ioan 1.41,42
Biserica Domnului Isus are un început mic și nebăgat în seamă: într‑o zi, doi bărbați Îl însoțesc pe Isus și află că El este Mesia. Andrei ajunge să‑L cunoască personal. Însuflețit mult de această Persoană, dorește să le spună și altora despre El. Îl caută mai întâi pe fratele său Simon și îi spune: „L‑am găsit pe Mesia“, pe Mântuitorul, pe Cel care „va mântui pe poporul Său de păcatele sale“ (Matei 1.21). Fiind el însuși convins, este, prin urmare, capabil să își înduplece fratele și să îl conducă la Isus. Andrei evanghelizează: transmite vestea cea bună a lui Dumnezeu. Nu se întreabă ce să facă el, câtă vreme este singur. Preocupat de suflete într‑un mod individual, de fiecare în parte, el începe cu fratele său. Dorește ca și acesta să probeze ceea ce el experimentase deja. Ce relatare scurtă și totodată plină de semnificație: „Și l‑a dus la Isus“! A aduce chiar numai un singur suflet la Domnul Isus și a‑l îndemna să‑L urmeze pe El este o faptă de o însemnătate care nu se poate socoti. Este începutul unei vieți care va ajunge o binecuvântare, cine știe cât de întinsă în lume și în viitor!
Poate că și eu am un „Andrei“ al meu care mi‑a oferit acest calendar, sau un „Andrei“ care se roagă ca și eu să pot găsi calea către Isus; sau poate chiar eu sunt un „Andrei“ și vorbesc despre Domnul unei persoane, căci doresc să vină la El. Da, Andrei este un model pentru fiecare dintre noi! Chiar și în zilele noastre, contactul personal cu oamenii din jur este o oportunitate de a împărtăși evanghelia. Să nu ratăm ocaziile, căci grâul la moară nu poate fi măcinat cu apele care s‑au scurs!